Nasze czworonozne zwierzaki...
Mastify
Mastif, mastyf (ang. mastiff) – nazwa stosowana dla kilku ras psa z grupy molosów w typie doga, charakteryzujących się masywną budową ciała (szeroka klatka piersiowa, mocne kończyny, duża głowa z krótkim, szerokim pyskiem)[1][2]. Według słownikowej definicji nazwy mastif psy te charakteryzują się płową sierścią[1], ale umaszczenie współczesnych mastifów bywa też inne.
Przodkowie współczesnego Mastifa zostali prawdopodobnie przywiezieni do Europy z Asyrii lub Grecji przez Fenicjan ok. 500 r. p.n.e. Rzeźby znalezione na terenach dawnej Asyrii i datowane na około 650 rok p.n.e. przedstawiają bowiem postaci psów niezwykle podobnych do Mastifów.
Mastif angielski szybko zyskały popularność w Europie; były wykorzystywane zarówno w czasie wojny, jak i do psich walk. W czasie rzymskiej okupacji Brytanii (55 p.n.e. - 415 n.e.) wiele psów zostało wywiezionych z Brytanii do Rzymu i właśnie wówczas rozpoczęła się ich kariera wojskowa.
W XV wieku liczebność populacji pozostawała na rozpaczliwie niskim poziomie, w związku
z czym współczesne Mastiffy angielskie są w całości rasą odtwarzaną.

Prawdziwy renesans rasy przypada na drugą połowę XX wieku. W październiku 1946 roku miłośnicy rasy zebrali się w Londynie i rozpoczęli rozmowy na temat odtworzenia rasy. W 1948 roku dwoje obiecujących szczeniąt z Kolumbii zostało wysłanych do Anglii. W 1949 roku w kraju było już około 15 Mastifów, a w 1950 r. już około 50. Od tej pory możemy mówić o systematycznym rozwoju rasy.